Energietransitie Fonds
Kwartaalupdate Q4 2025
Bij ons Energietransitie Fonds is de negatieve trend van eerder dit jaar doorbroken en werd een positief rendement gerealiseerd. Binnen de portefeuille zien we dat er weer nieuwe Leap24-laadpalen operationeel zijn en dat de pijplijn voor komende tijd goed gevuld is. De resultaten van Greenchoice waren met oog op de zonnepanelen-kwestie in lijn met de verwachting.
Achter de schermen bij Greenchoice speelde er een aantal belangrijke zaken: er werd flink door-geïnvesteerd in flex, het bestuur wisselde en de strategie en doelstellingen voor de toekomst zijn helder vastgelegd. We spraken erover met afzwaaiend CEO Coen de Ruiter en CFO Meltem Klaassen!
De cijfers op een rij
Ontwikkelingen binnen het fonds
Greenchoice

Strategisch belang in EnergyZero: dynamische contracten
In oktober zette Greenchoice een volgende stap in het vergroten van flexibiliteit in het energiesysteem door een strategisch belang te nemen in EnergyZero. Het bedrijf is aanbieder van dynamische energiecontracten waarmee consumenten zelf de regie nemen door eigen verbruik af te stemmen op het tarief dat is gebaseerd op de groothandelsmarkt voor de komende dag.
Voor klanten betekent dit meer grip op hun energieverbruik en kosten in een markt waar aanbod en vraag steeds meer fluctueren. Voor Greenchoice een volgende stap in het versnellen van de energietransitie.
Beeld: Greenchoice

Megabatterij Hartelkanaal houdt nationaal netwerk in balans
In november liet Greenchoice zien dat het balanceren van het elektriciteitsnet ook volledig zonder fossiele brandstoffen kan. Waar die rol traditioneel werd ingevuld door gascentrales, levert Greenchoice nu haar bijdrage met grote batterijen en windparken. Zo levert de megabatterij bij windpark Hartelkanaal zogeheten aFRR-capaciteit aan netbeheerder TenneT: razendsnelle bijsturing die nodig is om het net stabiel te houden bij onverwachte schommelingen tot op nano-seconde-niveau. Dankzij slimme software, continue monitoring en samenwerking met vaste partners is het gelukt om deze cruciale taak duurzaam in te vullen – een belangrijke volgende stap in het vergroten van flex en het terugdringen van de afhankelijkheid van gas en het verder versnellen van de energietransitie.
Beeld: Greenchoice

Veranderingen in Greenchoice-top: bestuurswissel
In december kondigde Greenchoice aan dat CEO Coen de Ruiter en CCO Martin van Sleeuwen het bedrijf gaan verlaten; De Ruiter neemt op 31 december 2025 afscheid en Van Sleeuwen vervolgt zijn loopbaan buiten Greenchoice na bijna 11 jaar.
Begin februari 2026 volgt Erik van Engelen De Ruiter op als nieuwe CEO. Van Engelen brengt ruime leidinggevende ervaring mee uit eerdere rollen, waaronder als CCO bij Eneco en interim-CEO bij andere organisaties, en gaat zich richten op verdere groei en het versnellen van de energietransitie samen met het Greenchoice-team.
Beeld: Greenchoice
Leap24

Opnieuw 4 laadplekken erbij in 1 kwartaal
In het vierde kwartaal heeft Leap24 4 doorrij opstelplekken in Roermond geopend, dit zijn de eerste doorrij-plekken en de eerste klanten hebben deze plekken al gevonden. In totaal heeft Leap24 nu 51 operationele locaties met 215 snellaadplaatsen open ten opzichte van 211 snellaadplaatsen op het einde van het derde kwartaal.

In de pijplijn in binnen- én buitenland
Leap24 houdt haar tempo voorlopig goed vast – op korte termijn bouwt zij aan:
- een locatie nabij Londen Heathrow
- een Shurgard locatie in Hamburg op de Kielerstrasse in Duitsland
- de uitbreiding van een aantal PartnerPark plaatsen in Zwolle voor Jan de Rijk
- een nieuwe locatie in Goirle nabij Tilburg

Aantal E-Trucks neemt flink toe
Nu de vrachtwagenheffing dichterbij komt maken ondernemers zich op voor een nieuwe realiteit. Van het aantal geregistreerde E-Trucks per maand valt een duidelijke trend af te lezen: waren er dat begin 2025 nog 40 per maand, aan het einde van het jaar zien we rond de 100 E-Trucks per maand geregistreerd worden. Een positieve ontwikkeling die Leap24 mede mogelijk maakt en die haar afzetmarkt verder vergroot.
UITGELICHT
Nieuwe laadapp & PartnerPas plus prijsdoorbaak in het weekend
Voordelig laden, meer grip en transparantie voor EV-rijders
Leap24 ziet dat elektrisch rijden snel groeit, maar dat veel EV-rijders nog afhaken door onduidelijke laadprijzen en versnipperde informatie.

Uit gesprekken met gebruikers blijkt dat betaalbaarheid en transparantie doorslaggevend zijn. Tegelijk wordt steeds duidelijker dat elektrisch rijden helemaal niet duur hoeft te zijn en juist breed toegankelijk is – mits je weet waar en wanneer je het slim aanpakt.
Afgelopen kwartaal speelde Leap24 hierop in door nieuwe oplossingen te lanceren die deze duidelijkheid geven voor zowel de zakelijke markt als de particuliere markt.
Prijsdoorbraak: laden in het weekend voor thuis-tarief
Particuliere EV-rijders zoeken vooral inzicht in het goedkoopste laadmoment. Met de Leap24-app zien zij vooraf tarieven en ontdekken ze wanneer laden extra voordelig is. Zo kunnen particulieren hun laadkosten actief sturen.
Door in het weekeinde laadtarieven aan te bieden die vergelijkbaar zijn met die van thuisladen € 0,24/kWh inclusief BTW, geeft Leap24 een extra boost aan EV-rijden. Doordeweeks geldt een scherp tarief van € 0,44/kWh.
Voordelig snelladen met Europese dekking én inzicht
Voor de zakelijke markt lanceerde Leap24 een vernieuwde partnerpas. Hiermee kunnen zakelijke rijders eenvoudig laden bij aangesloten locaties, terwijl werkgevers en fleetowners volledig inzicht krijgen in kosten en verbruik. Met deze combinatie van transparantie en gebruiksgemak laat Leap24 zien dat elektrisch rijden – zowel privé als zakelijk – betaalbaar, overzichtelijk en écht toegankelijk is.
De vernieuwde Leap24 PartnerPas combineert het beste van twee werelden: meer dan 35% korting bij Leap24-laadstations én toegang tot één miljoen openbare laadpunten in Europa. Zo krijgt haar Europese strategie steeds meer invulling!
Overige kwartaalupdates

Regionaal
Duurzaam
Fonds
In Q4 stonden flexibiliteit en robuustheid van ons energiesysteem centraal. We praten u bij over ontwikkelingen bij onze partners Return en D4, nieuwe projecten en meer geld voor de energietransitie.
+0,80% dit kwartaal*
€ 984,14 intrinsieke waarde**

Zeewind
Bestaande
Parken Fonds
Belwind maakte een mooie eindsprint: dankzij de grotere hoeveelheid wind, was de opbrengst boven verwachting. Verder was er geen sprake van bijzonderheden en draaide het park goed door.
+1,50% dit kwartaal*
€ 818,25 intrinsieke waarde**

Zeewind
Nieuwe Parken
Fonds
Ook Nobelwind had profijt van de wind die aantrok! Naast de cijfers staan stil bij enkele algemene ontwikkelingen rond o.a. de Prinses Elisabeth Zone en biodiversiteit bij windparken op zee.
+4,10% dit kwartaal*
€ 1.705,15 intrinsieke waarde**